Skip links

Kartony

Uwaga. W lutym 2021, realizując politykę firmy zakładającą koncentrację na sprzedaży hurtowej, wyłączyliśmy nasz sklep sprzedaży detalicznej kartonów (dostępny był pod adresem kartony.forbox.pl).
Nasz zespół zajmujący się kartonami obecnie przyjmuje zapytania mailowo lub telefonicznie. Prosimy o wysłanie zapytania w celu otrzymania wyceny i oferty. Dane kontaktowe dostępne są na podstronie Kontakt.

W ramach grupy Forbox posiadamy dział dedykowany hurtowej sprzedaży najpopularniejszych pudeł klapowych z tektury trzywarstwowej jak i pięciowarstwowej. W naszej ofercie znajdują się pudła w wielu rozmiarach, gramaturach i wytrzymałości – dając optymalną możliwość dostosowania opakowania do produktu.

Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym i powstaje z organicznej masy papierniczej pozyskanej z przetworzenia makulatury, szmat czy odpadów drzewnych. Aby zwiększyć wytrzymałość materiału producenci w procesie technologicznym dodają środki chemiczne, wypełniacze lub powlekają tekturę folią. Ten ostatni sposób ma zastosowanie w przechowywaniu pożywienia i wymaga specjalnych atestów. Wyróżniamy kilka gatunków tektury: białą, brązową (szarą), techniczną, powlekaną.

niezłożone kartonowe pudełka

Tektura może być lita lub falista. Tektura falista jest połączeniem od dwóch (arkusz płaski+fala) do siedmiu warstw – linerów, z czego warstwa środkowa (fluting) jest falowana. Taka budowa tektury ma na celu zwiększenie jej wytrzymałości. Najpowszechniejsze są tektury trzywarstwowe (arkusz prosty+fala+arkusz prosty) i pięciowarstwowe (arkusz prosty+fala+arkusz prosty+fala+arkusz prosty). Falowana warstwa wewnętrzna (fala) występuje w różnych rodzajach, które określamy symbolami literowymi typu: B, C, E (mikrofala). Tektura pięciowarstwowa jest połączeniem różnych typów fal i wtedy określamy je jako fale typu: BC, EB, EC.

Masa z której wykonana jest tektura ma swój „ciężar”, czyli gramaturę wyrażoną w gramach na metr kwadratowy. Im większa gramatura, tym warstwa tektury jest grubsza i bardziej wytrzymała. Standardowo opakowania wykonuje się z tektury brązowej (szarej), ale często spotyka się również opakowania z tektury bielonej.

kartony gotowe do sprzedaży

Opakowania wykonane z tektury zwyczajowo określa się pudłami, bądź po prostu kartonami.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów pudeł, ze względu na ich budowę:
– pudła klapowe – są to najpopularniejsze pudła z jednego kawałka tektury, których bok jest klejony lub szyty, a góra i dół kartonu posiada klapy. Zazwyczaj dostarczane są złoźone „na płasko”;
– pudła teleskopowe – z więcej niż jednej części, które po złożeniu nachodzą na siebie;
– pudła składane i tace – pudła z jednego kawałka, które po złożeniu tworzą boki i klapę – typowym przykładem takiego pudła jest karton do pizzy;

Poza wymienionymi istnieją pudła wsuwane – zazwyczaj są obwolutami do innych pudeł oraz pudła trwale łączone. Do wnętrza pudeł stosuje się różnego rodzaju przekładki, wkładki, wkładki wypełniające i kratownice w zależności od indywidualnych zastosowań.

Pudła występują w wielu rozmiarach, zazwyczaj podaje się ich wewnętrzne lub zewnętrzne wymiary wyrażone w milimetrach i w określonej kolejności: długość(L) x szerokość(B) x wysokość(H). gdzie L jest dłuższym z wymiarów w ustawieniu do otwarcia kartonu, B jest krótszym z wymiarów, a H jest wymiarem pomiędzy podstawą a górą opakowania.

Zapytania dotyczące kartonów prosimy kierować na adres mailowy lub kontaktować się telefonicznie.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.