W ramach grupy Forbox posiadamy dział dedykowany hurtowej sprzedaży najpopularniejszych pudeł klapowych z tektury trzywarstwowej jak i pięciowarstwowej. W naszej ofercie znajdują się pudła w wielu rozmiarach, gramaturach i wytrzymałości – dając optymalną możliwość dostosowania opakowania do produktu.
Tektura jest najgrubszym materiałem papierniczym i powstaje z organicznej masy papierniczej pozyskanej z przetworzenia makulatury, szmat czy odpadów drzewnych. Aby zwiększyć wytrzymałość materiału producenci w procesie technologicznym dodają środki chemiczne, wypełniacze lub powlekają tekturę folią. Ten ostatni sposób ma zastosowanie w przechowywaniu pożywienia i wymaga specjalnych atestów. Wyróżniamy kilka gatunków tektury: białą, brązową (szarą), techniczną, powlekaną.
Tektura może być lita lub falista. Tektura falista jest połączeniem od dwóch (arkusz płaski+fala) do siedmiu warstw – linerów, z czego warstwa środkowa (fluting) jest falowana. Taka budowa tektury ma na celu zwiększenie jej wytrzymałości. Najpowszechniejsze są tektury trzywarstwowe (arkusz prosty+fala+arkusz prosty) i pięciowarstwowe (arkusz prosty+fala+arkusz prosty+fala+arkusz prosty). Falowana warstwa wewnętrzna (fala) występuje w różnych rodzajach, które określamy symbolami literowymi typu: B, C, E (mikrofala). Tektura pięciowarstwowa jest połączeniem różnych typów fal i wtedy określamy je jako fale typu: BC, EB, EC.
Masa z której wykonana jest tektura ma swój „ciężar”, czyli gramaturę wyrażoną w gramach na metr kwadratowy. Im większa gramatura, tym warstwa tektury jest grubsza i bardziej wytrzymała. Standardowo opakowania wykonuje się z tektury brązowej (szarej), ale często spotyka się również opakowania z tektury bielonej.
Opakowania wykonane z tektury zwyczajowo określa się pudłami, bądź po prostu kartonami.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów pudeł, ze względu na ich budowę:
– pudła klapowe – są to najpopularniejsze pudła z jednego kawałka tektury, których bok jest klejony lub szyty, a góra i dół kartonu posiada klapy. Zazwyczaj dostarczane są złoźone „na płasko”;
– pudła teleskopowe – z więcej niż jednej części, które po złożeniu nachodzą na siebie;
– pudła składane i tace – pudła z jednego kawałka, które po złożeniu tworzą boki i klapę – typowym przykładem takiego pudła jest karton do pizzy;
Poza wymienionymi istnieją pudła wsuwane – zazwyczaj są obwolutami do innych pudeł oraz pudła trwale łączone. Do wnętrza pudeł stosuje się różnego rodzaju przekładki, wkładki, wkładki wypełniające i kratownice w zależności od indywidualnych zastosowań.
Pudła występują w wielu rozmiarach, zazwyczaj podaje się ich wewnętrzne lub zewnętrzne wymiary wyrażone w milimetrach i w określonej kolejności: długość(L) x szerokość(B) x wysokość(H). gdzie L jest dłuższym z wymiarów w ustawieniu do otwarcia kartonu, B jest krótszym z wymiarów, a H jest wymiarem pomiędzy podstawą a górą opakowania.
Zapytania dotyczące kartonów prosimy kierować na adres mailowy lub kontaktować się telefonicznie.