Skip links

Uszczelki krawędziowe

Uszczelki wciskane na krawędź to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów uszczelnienia powierzchni związanych z drzwiami i klapami. Wszędzie tam, gdzie występuje krawędź, którą możemy się posłużyć do zaczepienia uszczelki, oraz płaszczyzna przylegająca do niej, uszczelki krawędziowe świetnie spełnią rolę blokera przed wodą, wilgocią i kurzem, a nawet olejem czy benzyną. Ich uniwersalne właściwości sprawiają, że znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Są nieodzownym elementem motoryzacji – jako uszczelki do drzwi i klap bagażnika, ale także przy zabudowach aut specjalistycznych, w energetyce – rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, telekomunikacji – w szafach serwerowych, a także w klimatyzacji i wentylacji – centrale klimatyzacyjne. Podobnie jak uszczelki samoprzylepne, krawędziówki zyskały popularność także w wielu innych miejscach stanowiąc bardzo uniwersalne rozwiązanie uszczelniające.

Uszczelka na krawędź
Uszczelka na krawędź ze stalowym samozaciskiem

Tak szeroką gamę zastosowań zawdzięczamy kliku podstawowym właściwościom. Przede wszystkim różnorodnością kształtów. Uszczelki krawędziowe możemy dopasować dosłownie do każdej grubości krawędzi. Uszczelnienia posiadają stalowy samozacisk wewnątrz profilu mocującego, dzięki czemu nie potrzeba dodatkowo stosować klejów. Występują one w przeróżnych kombinacjach materiałowych: EPDM, PVC, PVC/EPDM, NBR – w zależności od potrzeb można dobrać właściwy rodzaj uszczelnienia. Np. EPDM jest materiałem odpornym na wysokie i niskie temperatury, jest długowieczny i odporny na warunki atmosferyczne. NBR posiada wysoką odporność na oleje i benzynę. PVC to świetny i bardzo odporny materiał na kwasy, zasady, oleje, benzyny – jednak mniej uniwersalny od EPDM. Dodatkowo wśród uszczelek na krawędzie możemy wyróżnić takie z czołowym profilem uszczelniającym, bocznym, lub bez profilu uszczelniającego. Popularne osłony krawędzi są dostępne w naszym sklepie w wydzielonej kategorii.

Uszczelka na krawędź GST-113
Uszczelka krawędziowa GST-113

Uszczelki na krawędzie z profilem górnym (potoczny bąbel uszczelniający wykonany głównie z miękkiego EPDM umieszczony na górze części montowanej na krawędzi – równolegle do płaszczyzny krawędzi), oraz te z profilem bocznym (bąbel z boku – prostopadle do płaszczyzny krawędzi) posiadają różne kształty i rozmiary. Sklep z uszczelkami Forbox oferuje uszczelki już w niewielkich rolkach. Mając do dyspozycji wybór na niemalże dowolną grubość krawędzi, przy różnorodnym kształcie bąbla i materiale. Uszczelki wciskane na krawędzie mogą być także wykorzystywane do drobnych prac remontowych w domu jak i w biurze.

Jeżeli potrzebują Państwo wsparcia w wyborze odpowiedniej uszczelki zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą technicznym.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.