Skip links

Z czego robi się tekturę i jakie ma ona zastosowania?

Tektura to materiał papierniczy, który powstaje w wyniku sklejenia kilku warstw masy papierniczej. Masa papiernicza z kolei to substancja w formie koloidalnej składająca się z celulozy, ścieru drzewnego i makulatury (mogą być różne proporcje tych składników). Do masy można dodawać dodatki chemiczne, które zwiększają odporność tektury, np. na wilgoć lub bardzo niskie temperatury. Tektura może być powleczona folią spożywczą, co przydaje się przy kontakcie z żywnością. Na tekturze można drukować dowolne wzory, techniką offsetową lub fleksograficzną. Tektura może być biała, brązowa, techniczna lub powlekana.
Wyróżnia się tekturę litą i falistą.
Tektura lita (jak na zdjęciu poniżej) ma najczęściej zastosowanie w przemyśle meblowym. Jest ekologiczna, ponieważ powstaje w procesie recyclingu. Odmianą tektury litej jest tektura ecoflex. Ma ona także zastosowanie w przemyśle meblowym. Jej atutem jest to, że ma dwa promienie gięcia.

Tektura lita

Tektura falista (jak na fotografii poniżej) powstaje z połączenia kilku warstw linerów. Warstwy muszą być przynajmniej dwie, w tym jedna pofalowana. Im więcej warstw, tym tektura jest bardziej sztywna.

Tektura falista
Tektura falista

Typ fali występujący w tekturze może się różnić. Zasadniczo rozróżnia się falę B i C oraz falę E (mikrofalę). Tektury pięcio- i siedmiowarstwowe powstają z połączenia różnego typu fal np., fala BC lub EB. Więcej o różnych typach fal napiszemy w oddzielnym poście.
Tektura nie posiada atestu spożywczego. Firmy, które ją stosują muszą przejść proces atestacji w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Najwięcej tektury wykorzystuje się do pakowania żywności, do gastronomii, w cukierniach i pizzeriach. Dziś prawie wszystko jest spakowane. Owoce i warzywa przychodzą do sklepu w kartonach. Produkty cukiernicze mają opakowania indywidualne i zbiorcze i wiele z nich jest z tektury. Spakowane w pudełka z kartonu lub tektury są zabawki, sprzęt RTV i AGD, produkty chemiczne, meble, itp.
Opakowania tekturowe są bezkonkurencyjne, jeżeli chodzi o zabezpieczenie produktów świeżych. Tektura jest dużo bardziej higieniczna niż opakowania wielokrotnego użytku. Przedłuża trwałość produktu nawet o 3 dni.
Opakowania tekturowe są ekologiczne. Są one najczęściej poddawane recyclingowi. Wytworzone są z odzyskanych materiałów i łatwo ulegają biodegradacji.
Opakowania tekturowe można dostosować do rozmiaru i kształtu ochranianego produktu, co optymalizuje obsługę i dystrybucję. Można je układać jeden na drugim, co zmniejsza koszty transportu. Łatwo się otwiera.
Tektura może być też narzędziem marketingowym. Dzięki metodom druku można wykonać atrakcyjne dla oka opakowanie, które pozwoli wyróżnić produkt wśród innych.
Wiele osób myli pudełka tekturowe (corrugated) z opakowaniami kartonowymi (cardboard). Tektura składa się ze wspomnianych warstw i fal. Karton (nie chodzi o rodzaj pudełka) to po prostu gruby papier. W kartoniki pakuje się szereg drobniejszych produktów konsumpcyjnych.

karton tekturowy
pudełko kartonowe

Dlatego, jak następnym razem zachwycicie się opakowaniem jakiegoś produktu spożywczego, starajcie się być precyzyjni i nie nazywajcie go tekturowym, a kartonowym. Określenie „karton z tektury” odnosi się do typu opakowania. Najczęściej jest to pudełko przeznaczone do transportu. Korzystają z nich masowo firmy wysyłkowe takie, jak Forbox. Natomiast sztywne opakowanie papierowe, to pudełko kartonowe.

Poniżej znajdują się typowe kartony z tektury służące do wysyłek. Wykorzystano je do żartobliwej aranżacji. Jest to fajna propozycja na zabawę dla dzieci. Wiecie już teraz, co zrobić z kartonami po przesyłach 😉 .

Wykorzystane grafiki:

https://ccsearch.creativecommons.org/image/detail/H0HfW2gJXoyqoNZFa6Uw-Q==, “Cardboard” by David J is licensed under CC BY 2.0

https://pixabay.com/pl/tektury-falistej-kartonowe-1388553/

https://ccsearch.creativecommons.org/image/detail/3ySoyS-YOhAJ8L7pqXOvRw==,“Brian Reid – Parquetry Tissue Box_1321” by Brian Reid is licensed under CC BY 2.0

https://ccsearch.creativecommons.org/image/detail/OG-09LEzdrKurb78OvPBVA==,“No hay reloj que de vuelta hacia atras!” by Más tequila, más amor is licensed under CC BY 2.0

https://pixabay.com/pl/tektura-ciemny-makro-szczeg%C3%B3%C5%82y-1835892/

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.